casino bonusu ile gerçek para ile oyna

Tavla zarı dediğimiz şey ilginç bir “alet”, güzel geldiği zaman bütün oyunu değiştiriyor! Peki “güzel gelme” olasılığı ne oranda? Matematik, bize bu konuda ne söylüyor? Şans, tavla oyunu için en gerekli şey mi yoksa taktik ve strateji izlemek uzun vadede daha mı faydalı oluyor? Merak etmeyin, bilim tüm bu soruların cevaplarını veriyor! Gerçekten de, tavla oyunu hakkında yazılmış sayısız kitap bulunuyor. Üstelik bunlar “sıradan” kitaplar da değil, içlerinde karmaşık teoriler ve formüller yer alıyor. Gelin tavla zar olasılıkları hakkında biraz bilgi verelim, iyi bir oyuncu olmanın yolu bunları bilmekten geçiyor.

Tavla Zar Olasılıkları

Tavla taş dizilişi önemli olsa da, tavla dizimi daha çok taktik ve strateji hesaplarını ilgilendiriyor. Yani tavla dizilişi, zar olasılıkları bakımından bir önem taşımıyor. Önemli olan, gelen zarı nasıl oynayacağınızı bilmek! Bunun için de, birazcık matematik bilgisi vermemiz gerekiyor. Bir tavla zarı, toplamda 36 kombinasyona sahip. Yani her zar attığınızda, 36 farklı şekilde gelme olasılığı bulunuyor. Sanılanın aksine, bu olasılık “azalmıyor”. Yani üst üste kötü zar attığınızda, artık iyi zar atmaya başlamanız gerekmiyor! Olasılık, her atım için sıfırdan hesaplanıyor. Yine de, matematik bize bu durumu nasıl bir avantaja çevireceğimiz ve lehimize kullanacağımız hususlarında bize yardımcı oluyor.

Örneğin, iki zarda da çift bir sayı denk getirme olasılığınız %16. İlginç bir şekilde, tek sayı denk getirme olasılığınız ise %5.54. Çift atma olasılığınız da sadece %2.77. Bu olasılık hesapları, bize aslında görünenden çok daha fazlasını anlatıyor. Örneğin kendi evinizde tek bir açık kapınız varsa ve rakibinizin iki pulunu kırmak üzereyseniz… İzlediğiniz strateji tam tersini söylese bile, hemen kırmanız gerekiyor. Zira rakibinizin iki pulunu da oyuna geri sokması için çift atması gerekiyor. Bunun olasılığı da, yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece %2.77. Aynı taktik, tek ve çift rakam atma olasılığı bakımından de kullanılabilir: Rakibinizin çift sayılı kapılara uygun zar atma olasılığı, tek sayılı kapılara göre daha az.

Zar Olasılıkları

Matematik, bize tavla oyunu hakkında başka ilginç bilgiler de veriyor. Rakibinizin erişebileceği alan üzerinde iki açık pulunuz varsa, birinden birinin vurulma olasılığı %62. Pul sayısı üçe çıkarsa, bu oran da %94’e yükseliyor. 7 ila 12 numaralı kapıların arasını kontrol altında tutmak, kazanma olasılığınızı ciddi şekilde artırıyor. Attığınız zar, size %31 olasılıkla en yakındaki altı kapı üzerine gelme olanağı veriyor. Kapı sayısı arttıkça, bu oran önce %17’ye, sonra da %6’ya düşüyor. Diğer bir deyişle, rakibinizin pullarının altı kapı yakınında birden fazla açık pul bırakmayın, vuruluyor!

Elbette, matematik ve zar olasılıkları size ancak bir yere kadar yardımcı olabiliyor. İyi bir tavla oyuncusu olmak, pullarınızın yerlerine ve oyunun gidişatına göre taktik ve strateji değiştirmekle gerçekleşiyor. Oyunu analiz etmek – işin sırrı bu işte. Eh, bunun için gerekli pratik yapma şartını da size tavladizimi.com fazlasıyla sağlıyor! Sitemizde yer alan tavla oyunları ile ister bilgisayara karşı, ister gerçek insanlara karşı oynayabilir, yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

Fikirlerini diğer oyuncularla paylaş
*e-posta adresiniz yayınlamayacaktır..

Tavla Zar Olasılıkları

Slotu puanla:
Tam ekran slot Bu slotu favorilere ekle Gerçek Parayla Oyna