Kız Tavlası
casino bonusu ile gerçek para ile oyna

Bu tavla türü, “asker tavlası” olarak da biliniyor. Çocuklar tarafından da oynanıyor. Bildiğiniz tavla oyununun çok basitleştirilmiş bir haline tekabül ediyor. Tavla zaten çok karmaşık bir oyun olmadığından, basitleştirilmiş halinin neye benzediğini tahmin ediyorsunuzdur… Yine de, tavlaya ilk defa başlayanlar ve uzun vakit harcamak istemeyenler bu versiyonunu tercih edebilir, asker tavlası denmesi de bir bakıma bundan kaynaklanıyor. Kız tavlası, yine 30 adet pul ve iki adet zarla oynanıyor, ancak kız tavlası dizilişi ve oyun kuralları değişiklik gösteriyor. Sitelerde bulması biraz zor bir oyun türü, yani bedava tavla oyna veya online tavla oyunu oyna için bulacağınız çoğu oyun “erkek tavlası” çıkacaktır, belirtelim. Oynanış ve kurallara geçmeden önce bir ricada da bulunalım: Normal tavlayı bilen adama kız tavlası oynaması için ısrar etmeyin, ömründen en az 10 yıl gidiyor.

Kız Tavlası

Kız Tavlası Nasıl Oynanır

Hatırlarsanız size sık sık tavlanın nasıl şans değil, bir taktik ve strateji oyunu olduğunu anlatıp durduk. Hah, kız tavlası için tam tersi geçerli. Kız tavlasında kapı alma, pul kırma, rakibin hamlesini düşünme hatta pulu hareket ettirme gibi şeyler bulunmuyor! Tamamen bir şans oyunu şeklinde oynanıyor ve zarı iyi gelen kazanıyor. E nasıl oluyor diye sorduğunuzu duyar gibiyiz… Tavla tahtasında, her biri altı hane (kapı) içeren dört grup var biliyorsunuz. Kız tavlası, sadece aktı hane üzerinde oynanıyor. Pulların hepsi, bu haneler üzerinde üst üste diziliyor, açıkta bir hane bırakılmıyor. Üst üste derken, dikey şekilde düşünmeniz gerekiyor. Yani pullar tavla tahtasının bile üzerine çıkıyor. Rakipler zarı atmaya başlıyor. Kaç geldiyse, o hane veya hanelerdeki pullarınızı “açıyorsunuz”. Açma ile kastedilen şey, bu kez de yatay şekilde üst üste dizilmeleri (yani hane üzerinde öne doğru itiyorsunuz). Çift zar atılırsa, o hanedeki bütün pullar açılabiliyor. Açma işlemi tamamlandıktan sonra, sıra toplamaya geliyor. Toplamada, pulların tahta dışına çıkarılması anlamında kullanılıyor. (Klasik tavla ile benzeştiği tek yer burası.) Yine, çift atılacak olursa o hanedeki bütün pullar bir seferde toplanabiliyor.

Okurken bir yandan da gözünüzde canlandırdıysanız, ne kadar “değişik” bir tavla türü olduğunu anlamışsınızdır. Gerçeği söylemek gerekirse tavlanın en sıkıcı hali bu, zira oynanan şeye tavla değil başka bir şey demek gerekiyor. Çocuklara hitap ediyor olmasının bir nedeni de bu, tek yapmanız gereken zar atmak, kim şanslıysa o kazanıyor. Bize soracak olursanız zaman geçirmek için duvarları yalamak bile daha eğlenceli bir hobidir ama huy bu, meraklısı çıkıyor! Kız tavlası oynamak için kanlı canlı gerçek bir insan bulmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Zira bilgisayar yazılımı olarak pek bir seçeneği bulunmuyor. Aslına bakarsanız var ama onlara da kız tavlası değil zar simülatörü deniyor…

Kız Tavlası Nasıl Oynanır

Kız Tavlası Pul Dizimi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, toplam altı hane kullanılıyor. Pul dizilimi şöyle:

Altı kapısı (hanesi): En sol taraftaki baş kapı sayılıyor. 3 pul üst üste konuyor.

Beş kapısı: 3 pul üst üste konuyor.

Dört kapısı: 3 pul üst üste konuyor.

Üç kapısı: 2 pul üst üste konuyor.

İki Kapısı: 2 pul üst üste konuyor.

Bir Kapısı: 2 pul üst üste konuyor.

Rakibiniz de, aynen bu şekilde tam çapraz karşınızdaki haneleri kullanıyor. Ne diyelim, zarı güzel gelen kazansın!

Fikirlerini diğer oyuncularla paylaş
*e-posta adresiniz yayınlamayacaktır..

Kız Tavlası

Slotu puanla:
Tam ekran slot Bu slotu favorilere ekle Gerçek Parayla Oyna