Temel Tavla Stratejileri

Mar 06 Yorumlar(0) 5 min read

Genel Tahta Oyunu Stratejisi

Tavla becerilerinizi geliştirirken ve para oyunu sırasında farklı taktikleri test etmeye başladığınızda, genel planlı hedefiniz, rakiplerinizi tahtanın etrafında ve rakibinizden önce almanın bir yolunu bulmaktır. Bunu yapmak için çeşitli stratejiler vardır. Seçtiğiniz strateji, genellikle oyunun başında atılan zarlar ve rakibinizin seçtiği strateji tarafından belirlenir. İlk iki topunuz 6-5 ve 6-5 ise, sık sık arka damalarınızı hareket ettirir ve bir yarışa girersiniz. Erken vurulur ve dama geri gönderilirse, bir tutma oyunu veya bir geri oyunu seçersiniz.

Beş Temel Tavla Stratejisi

Çevrimiçi tavla oynadığınızda veya para karşılığında oynayabileceğiniz 5 temel strateji vardır.

  • Koşu Oyunu Stratejisi
  • Holding Oyunu Stratejisi
  • Hazırlama Oyunu Stratejisi
  • Tavla Blitz
  • Geri Oyun Stratejisi

Koşu Oyunu

Koşu Oyunu’nun amacı, tüm adamlarınızı iç tahtanıza koymak ve rekabetçi bir yarışa benzer şekilde mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çıkarmaktır. Tüm damalarınızı rakibinizden daha az çıkarmak için kalan daha az pipiniz olduğunda ve rakiplerinizi geçtikten sonra tüm damalarınızı zaten aldınız ya da muhtemelen bunu yapabileceğinizi düşündüğünüz bir koşu oyunu seçmelisiniz. Bir Koşu Oyununa katılmadan önce, adamlarınızın konumunu değerlendirmek ve bunu yapmanın sizin yararınıza olup olmadığına karar vermek önemlidir. Rakibinizin sizden daha az pip kalması durumunda, koşu oyununu hedeflemek kötü bir stratejidir ve başarı şansı azdır.

Holding Oyunu

Holding Oyunu’nun temel fikri, genellikle iç tahtasında veya bar noktasında olmak üzere, rakibinizin tahtasında yüksek oranda bulunan kontrolünüzde bir noktayı korumayı planlamaktır. Pipcount yarışında takip ederken bu en iyi stratejidir. Bu tür bir pozisyon avantajı oynamak, bir tavla stratejisinden çok bir stildir. 20 puan veya bar puanları, en iyi tutma oyunu çapalarıdır, zira damalarını eve yaklaştırırken rakibinize vurmak için azami şans sağlarlar. Puanlar daha da azaldı. Aynı zamanda iki katına çıkacak küpü sunmak için doğru zamanları anlamak ve bir tutma oyununu oynarken veya savunurken iki katı kabul etmek veya düşürmek çok önemlidir. Tutma oyununun bir diğer önemli stratejik unsuru rakibin taşının dağıtılmasıdır. Eğer sadece 8 ve 13 puan yaptıysa (başlangıç pozisyonunda olduğu gibi), taşlarını etrafında döndürürken sık sık atış yapması gerekir. Dış tahtasında ilave iniş noktaları yapmışsa, isabet şansınız önemli ölçüde azalır.

Astar Oyunu

Astarlama Oyunu, belirli bir tutma oyunudur ve rakiplerinizin duvarın arkasındaki hareketini engellemek için bir asal – parçalarınızın uzun bir duvarı, ideal olarak arka arkaya 6 puan – yapmayı içerir. Astarı koruduğunuz sürece, bu taşlar sıkışıp kalacak ve rakibinizin tavla tahtasının etrafında parçaları hareket ettirmesi için ilginç bir mücadeleye neden olabilir. Ablukanın ardındaki tuzağa düşürmek için rakibin leke vurması, tavlada kumar oynarken Astar Oyunu oynamak için temel amaçtır. Astar, tahtanızdaki 2. ve 11. nokta arasında herhangi bir yere inşa edilebilir, sonra oyun oynama aşamasına yaklaşırken onu iç masanıza karıştırın.

Başbakan vs Başbakan Oyunu

Rakibinizin bir üstünlüğü olduğunda, damalarınızı tek bir sayı ile kaçabilecekleri bir yere götürmek çok önemlidir. Örneğin, üssü 5 puan uzunsa, öne geçmek çok önemlidir, böylece 6 ile kaçabilirsiniz. Başlığı 6 ise, kaçamazsınız.

Her iki tarafın da güçlü ablukası olduğu zaman, doldurma oyununun bir çeşidi asaldır. Temel özellikler, her iki taraf için ana birimdeki puan sayısı, ana maddenin arkasındaki denetleyici sayısı ve karartılmış denetleyicilerin asal önünde olup olmadıklarıdır. Bir prime karşı bir asal oyuna ilişkin en sıradışı şey, hepsinin eşit olması, stratejik olarak pip sayısının gerisinde kalan oyuncunun oyunu kazanmak için tercih edilmesidir. Bunun nedeni, eğer iki taraf da damadan kaçamazsa, yarışta lider olanın önce asalını bırakması gerekecek.

Tavla Blitz

Tavla Blitz esasen rakibinizin taşlarına saldırırken rakibinizi çubuğun üzerinde tutmak ve taşlarınızı mümkün olduğunca çabuk iç masanıza taşımak için bir saldırıdır. Blitz’in nihai hedefi, iç masanızdaki 6 puanın tümünü doldurarak rakibinizin taşlarından birini veya birkaçını kapatmak, bu taşların oyun sırasında bir noktaya ulaşana kadar oyuna geri dönmesini imkansız kılmaktır.

Hava saldırıları çok önemlidir – bir kez saldırmaya başladığınızda, ek puan kazanmak için vurmaya ve risk almaya ve değişiklik yapmaya devam etmelisiniz. Saldırı başarısız olursa ya rakip demir attığından ya da çok fazla dama aldığından ve geri yollandığından, oyunu kaybettiğiniz bir noktaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir saldırı başlatmanın kilit stratejisi, genellikle rakibin kontrolu vuruşuna çarptığınız ve barda kaldığı veya belki de iki vuruş yaptığınız ve ikisine de girmediği erken bir oyundur. Bir yıldırım, rakibinizin senin tahtasında senin kadar çok (veya neredeyse çok) tahtasında puan kazanması durumunda çok daha zayıf bir plandır. Puan kazanmak için risk aldığınız için, barda vurulup dans edemezsiniz. Doğru zamanda ikiye katlamak da çok önemlidir. Blitzes, başarılı olduklarında, genellikle gammonla sonuçlanır ve işler iyi giderse ikiye katlamak için kolayca çok iyi olabilirsiniz. Bu özellikle Jacoby Kuralı’nın geçerli olduğu paralı oyunlarda veya turnuvalarda geçerlidir. Bir tavla kazanmak için risk almak ve doğru zamanda iki katına çıkarak tam değerini alamamak aptallıktır. Blitz size harika bir taktiksel avantaj sağlıyor.

İki Yönlü İleri Oyunu

İki yönlü ileri oyun temel bir plan olarak listelenmez, çünkü yıldırım ve asal oyunların bir melezidir. İki yönlü ileri oyunda normalde 3 veya 4 puanlık bir mini üssü inşa ettiniz ve ardından rakibinize saldırmak için bir fırsatınız oldu. Rakibiniz demir atarsa, asıl işleminizi uzatmayı ve oyun oynayarak kazanmayı umuyorsunuz. İki yönlü ileri oyunlar, ortaya çıktıklarında son derece güçlüdür, çünkü zarlar bir plan için kötü giderse, genellikle diğer taraf için de iyi gider.

Geri Oyunu

Geri Oyunu, rakibinizin iç masasında iki (veya daha fazla) puan kontrol edilerek elde edilir. Oyunun temel amacı, oyunda geç bir lekeye vararak onu içermektir. Tavla oynamak zor bir stratejidir, çünkü başarılı bir Geri Oyun şansı zarın attığı şanstan etkilenir.

Başarılı bir Geri Oyunu, iki çapa oluşturmanızı, en az 10 damağınızı vurursanız rakibi içerecek şekilde ilerletmenizi ve beceriksizce yuvarlanıp ayrılana kadar beklemek için yeterli zamanlamanın (yani yarışta yeterince geride) olmasını gerektirir. tek veya çift atış. Başarısız olan geri oyunlar genellikle tavla veya tavla kayıplarına neden olur. Eğer zamanlamanız marjinal ise (yarışta sadece 50 ila 70 pip düşürdüyseniz), daha yüksek puanlar içeren bir geri oyun (2 ve 4 veya 3 ve 4 gibi), as puan içerenlerden çok daha güçlüdür. 1 ve 2 puan içeren arka oyunlar o kadar güçlü değil; en iyi arka oyunlar genellikle 1-3, 2-3 ve 2-4 olarak kabul edilir.

Zayıf bir rakip genellikle bir geri oyun oynarken pozisyonunu aşmak için baştan çıkarılabilirken, en baştan bir geri oyun aramak nadiren iyi bir stratejidir. Bir yıldırım girişiminde bulunur ve bir çok dama vurursanız, genellikle kendiliğinden ortaya çıkar. O zaman bile, genellikle muhalif bir denetleyiciye erken vurmayı ve tuzağa düşürmeyi tercih edersiniz. İki geri puanınız olduğunda ve yarışta en az 70 pip geride kaldıktan sonra sadece bir oyuna gitmelisiniz.

Bu taktiğin, oyunun başlangıcından itibaren oynamak için bir strateji olmadığını ve sadece geride kaldığınızda benimsenmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Oyunun koşullarından kaynaklanan kaybedilen bir stratejidir ve kazanma şansınızı arttırmak için rakibinizin seçeneklerini kısıtlamak için tasarlanmıştır.

Fikirlerini diğer oyuncularla paylaş

Comments are closed for this article.

Bu makaleleri de beğenebilirsiniz

1. Kurulumu Belirtmek Tahtanın nasıl kurulacağını (2-5-3-5) hızlı ve güvenli bir şekilde öğrenin. Oyun yönündeki fark, masanın hangi tarafında oturduğunuzdur. Böylece parçaları ne kadar hızlı düzenleyebilirseniz, rakibinizde o kadar deneyimli

Mar 07 3dk oku Yorumlar(0)