Tavlada Nasıl İyileşilir?

Feb 28 Yorumlar(0) 3 min read

Bugün oyunumuzu geliştirmek için konuşacağımız konuşmaları olan normal görevlerden bir ara vereceğiz.

Tavlanın güzelliği, stratejiler, oyun planları, hamlelerin ardındaki nedenler, vs. hakkında çok fazla şey bilmeden oynayabilmenizdir. Dünyanın her yerinden birçok oyuncu oyunu bu şekilde oynar ve bu tamamen yolundadır. Ancak bu blogu okuyorsanız, oyununuzu geliştirmek istediğinizi varsayıyorum.

Tecrübelerime göre, size garanti verebilirim: Tavla hakkında daha çok şey biliyorsun, daha çok seveceksin.

Geliştirme araçlarını iki gruba ayıracağım: ücretsiz kaynaklar ve kitaplar.

Ücretsiz kaynaklar:

 • GnuBG – GnuBG maçlarınızı dünya standartlarında oynatan ve analiz eden ücretsiz bir tavla yazılımıdır. Henüz yapmadıysanız, indirebilir ve karşı oynamaya başlayabilirsiniz. Ama tuzağa düşmeyin – GnuBG aldatmaz, sadece dünya standartlarında oynar, her insandan daha iyidir. Aldatma iddiasıyla zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamayın. Öyle değil.Başlangıçta, sınırsız maç oynamayı tavsiye ederim (maç uzunluğunu 0 olarak ayarlayın), oturum başına 10 oyun diyelim. Şimdilik maç oyununu atlayın (belirli noktalara 5 veya 7 söyleyin). Ayrıca, kötü bir oyun yaptığınızda sizi uyarması için bir öğretmen ayarlayabilirsiniz. Hem denetleyici hem de küp oyun için “çok kötü” seviyeye ayarlamanızı (Ayarlar – Seçenekler – Öğretmen) öneririm – belirdiğinde, daha iyi bir hareket bulup bulamayacağınızı (ipucu olmadan) deneyin.
 • bkgm.com – bkgm.com, Tom Keith tarafından işletilen, tavla hakkında pek çok bilgi bulabileceğiniz bir sitedir: makaleler, kitaplar, haber grubu arşivi, çeşitler, sözlük vb.Makaleler bölümünde 500’den fazla makale bulabilirsiniz – ücretsiz! Bu makalelerin yazarları tavla devleri ve Walter Trice, Kit Woolsey, Bill Robertie vb. Gibi saygın isimlerdir.

Bu sizin için yeterli değilse ve tavla hakkında daha fazla okumak istiyorsanız, işte okuduğum kitaplara dayanarak yeni başlayanlar ve ara oyuncular için kitap önerilerim.

Kitaplar:

Carol Joy Cole’in Tavla Butik’i bir kitap veya tavla ekipmanı siparişi vermek için tavsiye edebilirim.

 • Paul Magriel: Backgammon (40 $)

  Paul Magriel: BackgammonKitap ilk kez 1976 yılında basıldı ve o zaman devrim niteliğindeydi. Genellikle “Tavla İncil” denir. Kitap, her seviyedeki oyuncular için iyi bir okumadır, çünkü geniş bir yelpazedeki konuları kapsar: temelden ileri konulara, açılış hareketlerinden sakınmaya kadar. Meşhur “Magriel’in güvenli ve cesur kriterler” bir sonraki yazılardan birinde ele alınacak.

 • Robertie: 501 Essential Backgammon Problems (20 $)

  Robertie: 501 Essential Backgammon ProblemsSadece 20 $ ‘dan başlayıp takas etmeye ve açmaya kadar 26 bölüme ayrılmış 501 sorunlu bir kitap alabilirsiniz. Tavla kitaplarına gelince muhtemelen en iyi para kazanma şansı.Kitap, tavla botları çağından önce yazılmıştı (bilgisayar yazılımı), bu yüzden bazı hatalar var, ancak tavla topluluğu tüm sorunların bilgisayarla ilgisini çekti. Bu hatalardan bağımsız olarak, sorunların (biraz kısa) açıklamalarından çok şey öğrenebilirsiniz.

 • Trice: Backgammon Boot Camp ($40)

  Trice: Backgammon Boot CampTrice’in kitabı, kendim dahil, dünyanın her yerindeki birçok oyuncu için favori bir kitap. Yeni başlayanlar için tavsiye etmem, ancak orta düzey oyuncular ondan çok şey öğrenebilir. Kitapta küp kullanımıyla ilgili birçok konu var, bu nedenle küp becerinizi geliştirmek istiyorsanız bu kitap okumaya değer.

Burada bahsedilmeyen birçok değerli kitap var ama bu listeyi küçük tutmak istedim. Başka kitaplar da okuduysanız ve yeni başlayanlar veya ara oyuncular için tavsiye ediyorsanız – yorumlarınızı (mümkünse kısa bir inceleme ile) yorumlarınızı bırakın.

Fikirlerini diğer oyuncularla paylaş

Comments are closed for this article.

Bu makaleleri de beğenebilirsiniz

1. Kurulumu Belirtmek Tahtanın nasıl kurulacağını (2-5-3-5) hızlı ve güvenli bir şekilde öğrenin. Oyun yönündeki fark, masanın hangi tarafında oturduğunuzdur. Böylece parçaları ne kadar hızlı düzenleyebilirseniz, rakibinizde o kadar deneyimli

Mar 07 3dk oku Yorumlar(0)

Genel Tahta Oyunu Stratejisi Tavla becerilerinizi geliştirirken ve para oyunu sırasında farklı taktikleri test etmeye başladığınızda, genel planlı hedefiniz, rakiplerinizi tahtanın etrafında ve rakibinizden önce almanın bir yolunu bulmaktır. Bunu

Mar 06 5dk oku Yorumlar(0)