Tavla nasıl oynanır?

Feb 26 Yorumlar(0) 4 min read

Tavla kuralları açıklandı

Tavla tüm dünyada bilinir. Eski Perslerden, Roma imparatorları ve orta çağ zamanları boyunca oyun kuralları bugün klasik Tavla kuralları olarak kabul edilen şeylere dönüşmüştür.

Tavla oyunu için neye ihtiyacın var?

Standart bir set şunları içerir:

 • Her biri “puan” olarak adlandırılan 6 renkli üçgenden oluşan 4 panoya bölünmüş bir oyun tahtası.
 • 15 siyah ve 15 beyaz dama.
 • Standart bir zar çifti.

Tavlada ilk dama denetleyicisi

1’den 24’e kadar olan noktaları numaralandırabiliriz; burada 24 en dıştaki ve 1 en içtekidir.

 • 24 pozisyona 2 dama yerleştirildi
 • 13 pozisyonuna 5 dama yerleştirilir
 • 8 pozisyonuna 3 dama yerleştirildi
 • 5 dama 6 pozisyonuna getirilir

Rakibinizin dama aynası gibi kendinize karşı yerleştirilir.

İlk kim başlar

İlk oyundan önce, her oyuncu tek bir zar atar. Yükselen ilk önce başlar. Bir maçta birden fazla oyun varsa, önceki oyundan kazanan ilk önce atar.

Dama hareketi

Damalarınızı sadece bir yöne hareket ettirebilirsiniz. Her zaman 24 konumundan 1. pozisyona getirilir. Rakibiniz taşlarını ters yönde hareket ettirir.

Haddelenmiş zarların sayısı, damalarınızı ne kadar pozisyon veya pip ile taşıyabileceğinizi gösterir. Aşağıdaki kurallar geçerlidir:

 • Bir denetleyici yalnızca açık bir konuma taşınabilir. Üzerinde 2 veya daha fazla rakibin olmadığı durumda, pozisyon açık olarak ilan edilir.
 • Zarların sayısı iki ayrı hareketi temsil eder. Bir oyuncu 6 ve 3 alırsa, 6 ve 3 pip ile 2 damağı hareket ettirebilir veya 1 hamle 9 pip ile taşıyabilir (iki ara pozisyondan en az biri açılırsa)
 • Bir oyuncu iki kat atıyorsa, iki kez oynamalıdır. Örneğin, 5 ve 5’i yuvarlarsanız, dört 5’e kadar oynamalısınız.
 • Bir oyuncunun vurulmuş 1 veya daha fazla oyuncusu varsa, diğer taşlarını hareket ettirmeden önce tahtaya geri getirmesi gerekir.
 • Bir oyuncu yasal olarak mümkünse bütün pipetlerini yuvarlanan zarlardan oynamalıdır. İkisini birden oynaması engellenmişse, mümkünse daha büyük sayıları oynaması gerekir.

Rakibin denetleyicisine vurmak

Rakibinizin bir pozisyonda tek bir denetleyicisi varsa, buna “leke” denir. Doldurucuyu yerine koyarak leke açabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte, siyah oyuncunun 2. ve 4. pozisyonlardaki damaları ‘blot’tur. Beyaz oyuncunun 6 ve 8 numaralı pozisyondaki damaları onlara çarpabilir.

Bardan bir denetleyici girme

Bir denetleyiciye çarpıldığında, tahtadan alınır ve çubuğa konur. Çubuğunda damalı bir oyuncu, diğer taşlarını hareket ettirmeden önce tahtaya geri girmelidir. Bu, düşmanın ana tahtasında boş bir pozisyona karşılık gelen bir sayı atarsa olur. Aşağıdaki örnekte, siyah oyuncu 1 ile 6 arasındaki boş konumlardan birine pulunu girmelidir. 6 ve 3 numaralı diceslerde, sadece 3 numaralı pozisyon boştur, bu yüzden oyuncu oraya yerleştirmek zorundadır. Damalarını koymak için boş yer yoksa, oyuncu sırasını atlar.

Dama çekiniyor

Bir oyuncu 15 taşının hepsini ana kartına getirdiğinde, onları tahtadan çıkarmaya başlayabilir. Aşağıdaki kurallar geçerlidir:

 • Oyuncu, zarlarını ancak zar sayısına eşit bir pozisyondan kaldırabilir.
 • Taşıyabileceğiniz bir konumda herhangi bir denetleyici yoksa, denetleyiciyi daha yüksek bir konumdan hareket ettirmelisiniz. Daha yüksek bir pozisyonda dama yoksa, o zaman, zarınızı yuvarlanan zardan daha düşük olduğu sürece en yüksek pozisyonda taşıyabilirsiniz.
 • Alternatif bir hamle varsa, oyuncu bir taşını kaldırmak zorunda DEĞİLDİR.
 • Bir denetçi doğduğunda, tahtaya geri dönemez.

ikiye katlama

Standart bir tavla oyunu galibine 1 puan kazandırır. Oyun boyunca her iki oyuncu da iki katına çıkan küpü kullanabilir ve puanları ikiye katlayabilir. Bir oyuncu küpü kullandığında, tahtanın tarafındaki tarafına geçer ve kontrolünü ele geçirir. Rakip küpü tekrar kullanıyorsa, kontrol ilk oyuncuya geri döner, vb.

Tavlada Kazanma

İlk önce tüm taşlarını toplamayı başaran oyuncu kazanır. Standart bir zafer, iki katına çıkan küp sayısına eşit puan kazandırır. Kaybeden oyuncu herhangi bir damadan ödün vermediyse, kazanan bir “tavla” kazanır ve iki katına çıkan küpün iki katına eşit puan alır. Kaybeden oyuncu herhangi bir damadan ödün vermediyse ve hala barda ya da rakibin evinde dama varsa, kazanan bir ‘tavla’ kazanır ve iki katına çıkan küpün üç katına eşit puan alır.

Sıkça Sorulan Sorular

As noktası nedir?

As-puan, veya bir puan, oyuncunun üstünden atlaması gerekmeden önce, taşlarını taşıyabildiği son puandır. En uzaktaki iki damadınız başlangıçta rakibin as noktasına yerleştirilir.

Sıranı geçebilir miyim?

Hayır, yasal bir hamle varsa bir sırayı geçemezsiniz. Ayrıca, mümkün olan maksimum hamleleri oynamak zorundasınız. Örneğin, roll yuvarlarsanız ve 3 konumla hareket edebilen iki pul varsa, ancak bunlardan bir tanesi diğer 5 konumla daha sonra hareket edebilir, diğeri bloke olurken, ilk damağı hareket ettirmek zorundasınız.

Vurup kaçmama izin var mı?

Tavlada vurmaya ve koşmaya izin verilir. Bir cıvata varsa (tek bir rakibin denetçisi), ona vurabilir ve sonra ateşinizi tekrar hareket ettirebilirsiniz.

Çiftleri yuvarlarsam, tekrar yuvarlanır mıyım?

Hayır, çiftler üzerinde ikinci bir yuvarlanma yok. 4 hamle oynarsınız, ancak zarları tekrar döndüremezsiniz.

Tek bir pozisyonda kaç tane damağı toplayabilirim?

Tek bir pozisyonda kaç tane damağın toplanabileceği konusunda bir sınır yoktur. 15 dama ile oynadığınız için, 15 tahtanın üzerinde tek bir pozisyonda bulunabilecek maksimum dama miktarıdır.

Fikirlerini diğer oyuncularla paylaş

Comments are closed for this article.

Bu makaleleri de beğenebilirsiniz

1. Kurulumu Belirtmek Tahtanın nasıl kurulacağını (2-5-3-5) hızlı ve güvenli bir şekilde öğrenin. Oyun yönündeki fark, masanın hangi tarafında oturduğunuzdur. Böylece parçaları ne kadar hızlı düzenleyebilirseniz, rakibinizde o kadar deneyimli

Mar 07 3dk oku Yorumlar(0)

Genel Tahta Oyunu Stratejisi Tavla becerilerinizi geliştirirken ve para oyunu sırasında farklı taktikleri test etmeye başladığınızda, genel planlı hedefiniz, rakiplerinizi tahtanın etrafında ve rakibinizden önce almanın bir yolunu bulmaktır. Bunu

Mar 06 5dk oku Yorumlar(0)