Tavla Hakkında 7 İlginç Bilgiler

Mar 04 Yorumlar(0) 2 min read

Tavla, dünyanın çeşitli bölgelerinde hala oynanan en eski masa oyunlarından biridir. Şimdi, tavla çevrimiçi kumarda da popüler. Ancak, pek çok insan bu masa oyunu hakkında bazı ilginç gerçeklerin farkında değil. Bu asırlık oyun hakkındaki merakınızı gidermek için okumaya devam edin.

1. Tavla Atası

Tavla eski bir oyundur ve “Senet” adlı Mısır oyunundan, 30 × 10 kareli bir tahta oyunundan geldiğine inanılmaktadır. M.Ö 3000 yılında zar rulosuyla oynanan Senet’le ilgili bir belirsizlik var, o zamanlar tavla kurallarının ve ilkelerinin çoğunun takip edildiği varsayılıyor. Bazı tarihçilere göre, tavla atası MÖ 2600’de Mezopotamya’da ortaya çıkan “Ur’un Kraliyet Oyunu” olabilir.

2. 5000 Yıl Önce Oynandığını Gösteren Bulunan Tavla’nın En Eski Sürümü

On yıldan daha uzun bir süre önce, arkeologlar, İran’daki Shahre-Sukhtehin kazılarında işaretçilerle ve eski zarlarla bir abanoz tahtası keşfetti. Daha sonra oyunun Ur Kraliyet Ur Oyunundan daha eski olabileceği ve 5000 yıl önce M.Ö 3000 yıllarında bir tavla çeşidinin oynandığı keşfedildi. Bu eski tahta oyununun yuvaları, yaklaşık yirmi kez kıvrılan kıvrımlı bir yılandan oluşur. Modern tavla panolarının 24 yuvası vardır.

3. Mısırlılar, Romalılar ve Yunanlılar Oyunu Oynadı

Mısırlı Kral Tutankamon’un mezarında, M.Ö. 1500 yılına ait tavla benzeri panolar bulunmuştur. Mısırlılar oyunu para için oynadılar ve hile yapmaktan kaçınmak için zar atmak için mekanik bir cihaz geliştirdiler. Akdeniz’in sularını geçerken, bu tavla çeşidi Yunanlılar ve Romalılar tarafından da benimsendi.

4. Katolik Kilisesi Tavla Yasaklandı

On altıncı yüzyılda, Katolik Kilisesi tavlayı yasakladı ve kurulların yakılması emrini verdi. Ancak insanlar direndiler ve kitaplara benzeyen katlanabilir tahtalar üretmeye başladılar. Bu, İngiltere’de tavla oyununun popülerlik kazanmaya başladığı zamandır. Bugün evrak çantası gibi tasarlanan menteşeli tavla setleri ve katlanabilir tahtalar on altıncı yüzyıl panolarının geliştirilmiş bir versiyonudur.

5. Ressamlar Vuruşlarıyla Tavla Belgelendi

On altıncı yüzyıldan itibaren ressamlar, tablo oyunlarını resimlerinde yakalamaya başladılar. “Ölümün Zaferi” ve “Tavla Oyunu” sırasıyla on altıncı ve on yedinci yüzyılın en popüler tablolarından ikisidir. Bosch ayrıca ünlü resmi “Dünya Lezzetleri Bahçesi” nde tavla ele geçirdi.

6. Doubling Cube, Oyunu ABD’de Popülerleştirdi

İki katına çıkan küp 1920’lerde ABD’de isimsiz bir tavla meraklısı tarafından icat edildi. Temel fikir, oyundaki bahislerin iki oyuncunun herhangi biri tarafından iki katına çıkarılmasıydı. ABD’de 1930’larda tavla popülaritesini aniden arttıran iki kat küp oldu.

7. İlk Uluslararası Tavla Turnuvası

İlk tavla turnuvası 1964’te düzenlendi. İmparatorluk Prensi Alexis Obolensky tarafından düzenlendi. Ayrıca Manhattan merkezli Dünya tavla klübünün başkanıydı.

Artık tavla hakkındaki ilginç gerçekleri bildiğinize göre, tavla bilginiz hakkında övünebilirsiniz. Bu muhteşem tavla takımlarından birini Chess Baron tarafından satın alabilir, stratejilerinizi ve zarlarla şansınızı test edebilirsiniz.

Fikirlerini diğer oyuncularla paylaş

Comments are closed for this article.

Bu makaleleri de beğenebilirsiniz

1. Kurulumu Belirtmek Tahtanın nasıl kurulacağını (2-5-3-5) hızlı ve güvenli bir şekilde öğrenin. Oyun yönündeki fark, masanın hangi tarafında oturduğunuzdur. Böylece parçaları ne kadar hızlı düzenleyebilirseniz, rakibinizde o kadar deneyimli

Mar 07 3dk oku Yorumlar(0)

Genel Tahta Oyunu Stratejisi Tavla becerilerinizi geliştirirken ve para oyunu sırasında farklı taktikleri test etmeye başladığınızda, genel planlı hedefiniz, rakiplerinizi tahtanın etrafında ve rakibinizden önce almanın bir yolunu bulmaktır. Bunu

Mar 06 5dk oku Yorumlar(0)